Best & Fairest List – Football & Netball

Seniors Best & Fairest

The C.L.Burley Medal for the Best & Fairest Player in the Senior Football Competition

The Sale Cowwarr Football League

1955 – Brother Worcester (St Pats) 16 – Brother Dennis (St Pats) 15

1956 – Brother Dennis (St Pats) 24 – L.Hodge (Newry) 20

1957 – L.Hodge (Newry) 24 – R.Milne (Glengarry) 18

1958 – L.Hodge (Newry) 27 – W.Kelly (Cowwarr) 24

1959 – G.Papas (R.A.A.F.) 25 – T.O’Callaghan (Glengarry) 24

1960 – A.Anton (Cowwarr) 20 – W.Kelly (Cowwarr) 18

1961 – G.Hollingsworth (Gormandale) 18 – R.Wheatherly (Newry) 17

1962 – R.Cugley (Glengarry) 26 – J.Kelly (Rosedale) 21

1963 – J.Stuckey (Cowwarr) 19 – R.Cugley (Glengarry) 16

1964 – R.Morris (Rosedale) – Unknown


The North Gippsland Football League

1965 – B.Rankin (R.A.A.F.) – D.Giles (Newry)

1966 – L.Webster (Mafra Rovers) 20 – B.Rankin (R.A.A.F.) 19

1967 – D.Coney (Gormandale) & G.Eddy (Rosedale) 23 – Unknown

1968 – A.Morris (Mafra Rovers) 25 – G.McMahon (Cowwarr) 19

1969 – A.Morris (Maffra Rovers) 17 – C.Christenson (Glengarry) & T.Hoppner (Cowwar) 16

1970 – C.Christensen (Glengarry) 23 – D.Paterson (Nambrok) 21

1971 – B.Shingles (Newry) 28 – K.Conner (R.A.A.F.) 25

1972 – F.Graham (R.A.A.F.) & R.Morris (Nambrok) 19 – Unknown

1973 – F.Graham (R.A.A.F.) 17 – T.Hoppner (Cowwarr) 16

1974 – G.Morley (Rosedale) 22 – I.Cartledge (Stratford) 21

1975 – N.King (Glengarry) 28 – R.Holmes (Nambrok) 17

1976 – T.Burke (Heyfield) & R.Holmes (Nambrok) 29 – B.Phyland (Nambrok) 20

1977 – R.Holmes (Nambrok) 33 – C.Wojcinski (Heyfield) 23

1978 – L.Cameron (Newry) 30 – R.Holmes (Nambrok) 16

1979 – B.Anderson (Heyfield) 26 – R.King (Glengarry) & R.Holmes (Nambrok) 25

1980 – P.Gipps (Heyfield) on a countback from – P.O’Donnell (Gormandale)

1981 – R.King (Glengarry) 23 – P. O’Donnell (Traralgon Tyers United) 19

1982 – B.Hodgson (Cowwarr) 20 – P.Fleming (Sale City) 17

1983 – A. Foat (Stratford) 23 – M.Schenk (R.A.A.F.) 21

1984 – B.Hodgson (Cowwarr) – M.Henshall (Stratford)

1985 – D.Parkins (Cowwarr) 35 – P.Fleming (Sale City) 21

1986 – P.Fleming (Sale City) 16 – D.Parkins (Cowwarr) 15

1987 – P.Fleming (Sale City) 17 – G.Nelson (Nambrok) & M.Vanderfeen (Sale City) 14

1988 – S.Griggs (Glengarry) 16 – N.Meredith (Gormandale) 15

1989 – B.Graham (Cowwarr) 23 – S.Thompson (Sale City) 19

1990 – K.Mealing (Toongabbie) & R.Cummins (Rosedale) 17 – G.Rielly (Gormandale) 16

1991 – R.O’Mara (Glengarry) & P.Schellen (Heyfield) 16 – A.Jennings (Gormandale) & H.Silby (S.C) 14

1992 – A.Jennings (Gormandale) 31 – R.O’Mara (Glengarry) 18

1993 – R.Popplestone (Traralgon Tyers United) 23 – B.Graham (Cowwarr) 20

1994 – B.Graham (Gormandale) 27 – G.Arnold (Glengarry) 24

1995 – J.Freeman (Sale City) 24 – D.Hogan (Heyfield) 20

1996 – M.Gahan (Glengarry) 24 – G.Campbell (Rosedale) 17

1997 – S.Answerth (Churchill) 24 – S.McBride (Glengarry) 22

1998 – B.Szabo (Heyfield) 28 – J.Eenjes (Glengarry) 22

1999 – B.Szabo (Heyfield) 23 – R.Taylor (Glengarry) 19

2000 – B.Kelly (Heyfield) 32 – B.Hazelman (Traralgon Tyers United) 20


The North Gippsland Football Netball League

2001 – J.Schaeche (Rosedale) 26 – R.Radd (Churchill) 20

2002 – L.McDonald (Churchill) 26 – D.Williams (Churchill) 16

2003 – P.Rust (Gormandale) 21 – A.Milligan (TTU) & B.Szabo (Heyfield) 17

2004 – M.McMahon (TTU) 21 – M.Johnston (Cowwarr) & A.Milligan (TTU) 19

2005 – D.Downes (Cowwarr) 30 – S.Kelly (Churchill) 26

2006 – J.Emery (Rosedale) 26 – B.Wynd (Cowwarr) 20

2007 – L.McDonald (Churchill) 20 – P.Rust (Rosedale) 16

2008 – S.Hazelman (Gormandale) 27 – B.Macreadie (Rosedale) 19

2009 – S. Anderson (Heyfield) 24 – Luke Cooper (Cowwarr) 22

2010 – Daniel Domaille (Gormandale) 26 – Nick Hider (Sale City) 24

2011 – Luke Cooper (Cowwarr) 23 – Adrian Cox (Heyfield) 21

2012 – Brian Graham (TTU) 32 – J.Emery (Rosedale) 22

2013 – Brian Graham (TTU) & Rohan Diamond (Rosedale) 22 – Matt Stolarczyk (TTU) 17

2014 -Travis Brighton (Churchill) & Josh Stubbe (Heyfield) 25 – Ryan Foat (Woodside)19

2015 – Brian Graham (TTU) 34 – Dale Fleming (Rosedale) 28

2016 – Chris Williams (Churchill) 25 – Jacob Schuback (Sale City) 21


Reserves Best & Fairest

The Lloyd Schacht Medal for the Best & Fairest Player in the Reserves Competition

The Reserves Competition Commenced in 1973

The North Gippsland Football League

1973 – R.Morris (Nambrok) 14 – R.Murray (Glengarry) 12

1974 – Brother Ambrose (Cowwarr) 19 – D.Cox (Newry) 17

1975 – R.Williams (Nambrok) 17 on CB – I.Tait (Stratford) 17

1976 – G.Davidson (Cowwarr) 15 – D.Cummins (Heyfield)

1977 – R.Crutchfield (Newry) 23 on CB – T.Monds (Sale City) 23

1978 – D.O’Keefe (Newry) 21 – R.Bond (Rosedale) 19

1979 – G.Davidson (Glengarry) 25 – A.Rofe (Gormandale) 24

1980 – R.Crutchfield (Sale City) – ?

1981 – R.Crutchfield (Sale City) 36 – B.ODonnell (Cowwarr)

1982 – M.O’Donnell (Traralgon Tyers United) 13 – R.Wilson (Glengarry) 12

1983 – R.Johnson (Stratford) 15 – D.Anstee (Sale City) 14

1984 – T.Rodaughan (Heyfield) – V.Petkovic (Gormandale)

1985 – P.Barnes (Gormandale) 25 – J.Butling (Gormandale) 20

1986 – J.Bermingham (Nambrok) 11 – ?

1987 – G.Nicola (Glengarry) 17 – P.Little (Gormandale) 15

1988 – R.Ross (Rosedale) 14 – C.Rielly (Gormandale) 13

1989 – R.Sutton (Glengarry) 33 – S.Miller (Heyfield) 10

1990 – A.Brady (Traralgon Tyers United) 14 – Joint R/up G.Robinson (Sale City) 10 J.Beaver (Toongabbie) 10

1991 – A.Brady (Traralgon Tyers United) 14 – R.Hodgson (Gormandale) 12

1992 – D.Scott (Heyfield) & G.Johnson (Traralgon Tyers United) 10

- S.Banfield (Cowwarr) & A.Bye (Glengarry) 9

1993 – P.Fleming (Sale City) 17 – I.Copeland (Traralgon Tyers United) 14

1994 – A.Neave (Gormandale) 26 – P.Fleming (Sale City) 13

1995 – P.Komen (Heyfield) 25 – A.Neave (Gormandale) 19

1996 – B.Davidson (Glengarry) & A.Neave (Gormandale) 17 – P.Komen (Heyfield) 16

1997 – S.Cameron (Heyfield) 15 – G.Lear (Traralgon Tyers United) 14

1998 – W.Farley (Rosedale) 17 – A.Rich (Traralgon Tyers United) 13

1999 – K.Farley (Rosedale) 19 – O.Nicholas (Gormandale) 13

2000 – C.Pendergast (Glengarry) & S.Gannon (Heyfield) 14 – K.Farley (Rosedale) 12

The North Gippsland Football Netball League

2001 – R.Wissmer (Rosedale) 20 – D.Little (Glengarry) 16

2002 – R.Ludbey (Glengarry) 16 – T.Jenkins (Churchill) 15

2003 – T.Fowler (Heyfield) 15 – N.Wellins (Heyfield) 10

2004 – G.Nicola (Traralgon Tyers United) 16 – M.Archbold (TTU) 15

2005 – S.McNamara (Churchill) 23 – J.Keane (Heyfield) 22

2006 – S.Wright (Glengarry) 24 – D.Gaffa (Traralgon Tyers United) 21

2007 – C. Williams (Churchill) 26 – S. Piper (Sale City) 20

2008 – D.Scholtes (TTU) 18 – S.Wright (Glengarry) 17

2009 – G. McQuillen (Bois/Briag) 22 – B. Wilson (TTU) 17

2010 – J. Bourne ( Rosedale) 18 – R.Fitt (Sale City) 17

2011 – B. Farmer (Glengarry) 21 – Q.Whitehead (Churchill) 18

2012 – K.Woodland (Heyfield) 28 – L.Bird (Sale City) 17

2013 – C.Buckley (TTU) 25 – M.Pilgrim (TTU) 18

2014 – D.Bird (Sale City) 23 – Kevin Hood (Cowwarr) 18

2015 – Wayne Knight (Heyfield) 26 – Daniel Bird (Sale City) 23

2016 – Josh Neille (Heyfield) 27 – Damien Quigley (Woodside) 22


Third Best & Fairests

Sale Cowwarr Football League

The Thirds Competition Commenced, however no Awards were given out until 1965

North Gippsland Football League

1965 – R.Holmes (Boisdale)

1966 – R.Holmes (Boisdale) 11 – N.Farrington (Rosedale) 9

1967 – P.Frazer (Nambrok)

1968 – C.Ries (Glengarry 26 – H.Bowman (Newry) 24

1969 – D.Johnson (Boisdale) 14 – S.Bird (Gelengarry) 13

1970 – R.Gray (Nambrok) 21 – D.Reid (Gormandale) 15

1971 – R.King (Glengarry) 31 – M.McCarthy (Boisdale) 20

1972 – N.Carlson (Glengarry) & G.Martin (Nambrok)

1973 &1974 – Competition in Recess

1975 – P.Booth (Stratford) 21 – D.Newton (Nambrok) 17

1976 – C.Peel (Nambrok)

1977 – S.Trobovich (Heyfield) on count back from K.Morris (Nambrok)

1978 – P.Marsden (Stratford) 33 – R.Kelly (St.Patricks College) 22

1979 – P.Siddle (Glengarry) 30 – R.Tate (St.Patricks College) 18

1980 – A.Rezzolo (Sale City) 25 – C.Membrey (Glengarry) 17

1981 – G.Stuckey (Gormandale) 26

1982 – D.Scott (Nambrok) 21 on a count back from E.Nedelko (St.Patricks College)

1983 – D.Hogan (St.Patricks College) 29 – B.Hourigan (Gelengarry) 20

1984 – S.McBride (Cowwarr) – M.Pasquali (Heyfield)

1985 – G.Cutting (Glengarry) & A. Lopez (Sale City) 19 -

G.Morrison (St.Patricks College) & P.Whitty ( Glengarry) 17

1986 – G.Arnold (Glengarry) 24

1987 – S.Frew (Heyfield) 25 – R.Farley (Cowwarr) 17

1988 – D.Reid (Heyfield) 16 – B.Darby (Heyfield) 15

1989 – B.Leeds (Sale City) 22 – P.Kuipers (Gormandale) 20

1990 – J.Eenjes (Glengarry) & G.Sharp (Sale City) 15 -

B.Antonopoulos (Gormandale) 14

1991 – J.Shanahan (Gormandale) 29 – T.Galea (Traralgon Tyers United) 16

1992 – P.Ronchi (Sale City) 21 – A.Pendergast (Glengarry) 13

1993 – W.Domagala (Glengarry) 15 – R.Ludbey (Glengarry) 14

1994 – C.Bell (Heyfield) 14 – B.Potter (Sale City) 13

1995 – G.Williams (Churchill) 31 – B.Potter (Sale City) 26

1996 – C.Johnson (Churchill) 26 – M.Hoye (Cowwarr) 25

1997 – A.Chircop (Churchill) 22 – S.Answerth (Churchill) 21

1998 – M.Rennie (Churchill) 27 – B.Farmer (Glengarry) 18

1999 – B.Rogers (Nambrok) 27 – R.Trager (Nambrok) 22

2000 – N.Richer (Churchill) 26 – C.Adams (Gormandale) 25

North Gippsland Football Netball League

2001 – A.Brady (Traralgon Tyers United) 27 – D.Barnetby (Rosedale) 25

2002 – D.Trease (Gormandale) 23 – D.Jenkins (Churchill) 21

2003 – R.Cahill (Traralgon Tyers United) & S.Edwards (Gormandale) 17 -

S.Foster (Churchill) & J.Pilgrim (Traralgon Tyers United) 16

2004 – C.King (Rosedale) 23 – T.Appleton (Boisdale Briagolong) 22

2005 – S.Morgan (Cowwarr) 32 – C.Fulford (Boisdale Briagolong) 22

2006 – L.Conway (Heyfield) 25 – M.Pilgrim (Traralgon Tyers United) 21

2007 – M.Pilgrim (Traralgon Tyers United) 30 – V.O’Mara (Glengarry) 25

2008 – C.Patmore (Rosedale) 32 – N.Channing (Stratford) 29

2009 – L.Johnston (Cowwarr) 29 – N.Albanese (TTU) 27

2010 – R.Foat (Woodside) 37 – C.Williams (Churchill) 35

2011 – A.Tatterson (Churchill) 26 – M.Bennett (Sale City) & Christopher Wangman (Glen) 23

2012 – J.Wilkins (Churchill) 24 – R.Martin (TTU) 22

2013 – D.Golcic (Gormandale) 31 – D.Tripodi (TTU) 22

2014 – B.Skinner (Churchill) 25 – J.Albanese (TTU) 24, M.Diaz G(Glen) 24, &  J.McDonald (Yarram) 24

2015 – Jake Read (Glengarry) 31 – Cameron Whiteoak (Woodside) 28

2016 – Jacob Davis (Yarram) 26 – Ben Britten (Glengarry) 21


A Grade Best & Fairests

North Gippsland Netball Association

1972- Jenny Lestrange (Maffra Rovers) – R/up Faye McDonald (Boisdale)

1973 – Bev Richards (Gormandale) – R/up M.Cope (Boisdale)

1974 – ??

1975 – J.Klimas (Rosedale) – R/up Jeanne Hesz (Heyfield) & Chris Johnston (Cowwarr)

1976 – Jeanne Hesz (Heyfield) – R/up Diane Timbs (Rosedale)

1977 – Jeanne (Heyfield) – R/up Jakie Kyne (Nambrok)

1995- Sharon Ness (TTU) – R/up Kate Shelton (Heyfield)

1996 – Megan Rohde (Churchill) – R/up Sharon Ness (TTU)

1997 – Vicki Van Gelderen (Glengarry) – R/up Julie Power (Rosedale)

1998 – Siobhan Jones (Sale City) – R/up Sharon Ness (TTU)

1999 – Nicole Hutchinson (Churchill) – R/up Sarah Wojcinski (Heyfield)

2000 -

In 2001 the North Gippsland Football League amalgamated with the North Gippsland Netball Association to form the North Gippsland Football Netball League.

2001 – Eunice Thorburn (Glengarry) 105 – Kristen Drew (Cowwarr) & Rachel Massaro (Churchill) 85

2002 – Nicole Hutchinson (Churchill) 81 – Stacey Nagle (Gormandale) 77

2003 – Carly Lansdown (Gormandale) 115 – Stacey Ward (Rosedale) 114

2004 – Kerrie O’Bryan (Traralgon Tyers United) 93 – Mel McLaren (Sale City) 90

2005 – Leane Bland (Glengarry) 99 – Kirstin Curtis (Rosedale) 96

2006 – Lorelle Guareschi (Rosedale) 158 – Siobhan Jones (Sale City) 94

2007 – Julia Currie (Traralgon Tyers United) 95 – Sharon Morton (Glengarry) 84

2008 – Carly Lansdown (Gormandale) 103 – Sharon Morton (Glengarry) 77

2009 – Carly Lansdown (Gormandale) 100 – Carly Meehan (Rosedale) 99

2010 – Kerri Smith (Stratford) 86 – Ellie Field (Sale City) 76

2011 – Bronwyn Tebb (Rosedale) 90 – Lorelle Lowe (Rosedale) 82

2012 – Bronwyn Tebb (Rosedale) 117 – Kirsten Woodall (Cowwarr) 97

2013 – Breanna Hulley (Gormandale) 50 – Maddison Burney (Churchill) 48 – Stacey O’Brien (Woodside) 48

2014 – Bronwyn Tebb (Rosedale) 65 – Emma Wojcinski (Heyfield) 61

2015 – Sarah Schellen (Heyfield) 65 – Kylie O’Brien (Churchill) 44

2016 – Andrea Foat (Woodside) 51 – Ella Bertacchini (Rosedale) 36


B Grade Best & Fairests

North Gippsland Netball Association

1995 – Megan Kokotow (Churchill) – R/up Emma Wilson (TTU)

1996 – Janelle Hesz (Heyfield) – R/up Karen Grumley (Gormandale) & Leiana Broughton (Glengarry)

1997 – Debbie Lansdown (Toongabbie) – R/up Natasha Kaminski (Glengarry)

1998 – Nicole Nicholson (Rosedale) – R/up Nicole Bell (TTU)

1999 – Amy Bland (Glengarry) – R/up Kate Smith (Glengarry)

2000 -

In 2001 the North Gippsland Football League amalgamated with the North Gippsland Netball Association to form the North Gippsland Football Netball League.

2001 – Faye Vivian (Traralgon Tyers United) 117 – Kate Smith (Glengarry) 100

2002 – Lorelle Guareschi (Rosedale) 84 – Nicole Blackford (Churchill) 75

2003 – Kylie O’Brien (Churchill) 100 – Melissa Berry-Birss (Heyfield) 95

2004 – Courtney Lange (Nambrok) 100 – Emma Neal (Rosedale) 85

2005 – Vicki Van Gelderen (Glengarry) 93 – Bree Ryan (Traralgon Tyers United) 91

2006 – Rachael Paterson (Churchill) 109 – Rebecca Gardiner (Gormandale) 103

2007 – Ellie Field (Sale City) 132 – Stacey Sanders (Churchill) 111

2008 – Brooke Stothard (Rosedale) 97 – Teegan Clark (Gormandale) 83

2009 – Jo Kay (Churchill) 120 – Kylie Douglas (Gormandale) 90

2010 – Leah Leeson (Rosedale) 101 – Carrie McGlade (Churchill) 90

2011 – Leah Leeson (Rosedale) & Michelle Masters (TTU) 76 – Megan Garlick (Cowwarr) & Aimee Thomas (Stratford)

2012 – Emily Whitty (Glengarry) 120 – Courtney Voss (Gormandale)

2013 -

2014 -

2015 – Kirby Boyle (Sale City) 45 – Amy King (Glengarry) 40 – Emily Whitty (Glengarry) 40

2016 – Amanda Tyquin (Heyfield) 47 – Samantha Labros (TTU) 43


C Grade Best & Fairests

North Gippsland Netball Association

1995 – Jeanne Hesz (Heyfield) – R/up – Pauline Bayley Gormandale

1996 – Amanda Quail (TTU) – R/up – Tracey Simonis (Glengarry)

1997 – Jenny Graham (Gormandale) – R/up – Casey Callanan (Gormandale)

1998 – Brooke Esler (Churchill) – R/up – Brooke Henry (Churchill)

1999 – Jenny Graham (Heyfield) – R/up – Kate Harris (Glengarry)

2000 -

In 2001 the North Gippsland Football League Amalgamated with the North Gippsland Netball Association to form the North Gippsland Football Netball League.

2001 – Darlene Musgrove (Glengarry) 114 – Roxy Shields (Churchill) 98

2002 – Pam Hicks (Churchill) 97 – Breannan Ryan (Traralgon Tyers United) 96

2003 – Helen Lancaster (Churchill) 112 – Chantelle Stoddart (Cowwarr) 98

2004 – Megan Stone (Heyfield) 115 – Carly Meehan (Rosedale) 104

2005 – Jodie Callanan (Gormandale) 90 – Michelle Ellis (Rosedale) 86

2006 – Emma Wojcinski (Heyfield) 116 – Brooke Austin (Glengarry) 99

2007 – Gayle Sim (Boisdale Briagolong) 110 – Melissa Smith (Sale City) 103

2008 – Lauren Cross (Glengarry) 84 – Amy Dyall (Rosedale) 77

2009 – Lauren Cross (Glengarry) 86 – Tennelle Meers (Gormandale) 69

2010 – Sarah Hodgson (TTU) 80 – Jess Anderson (Cowwarr) 68

2011 – Tania Keast (TTU) 107 – Tayla Loprese (Glengarry) 79

2012 – Ethel Lang (Glengarry) 90 – Sarah Luke (Sale City) 80

2013 – Courtney Smythe (Gormandale) 38 – Vicki Rogers (TTU) 36

2014 – Madelyn VanGelderen (TTU) 51 – Ruby Phillips (Sale City) 49

2015 – Mikayla Stubbe (Heyfield) 56 – Vicki Rogers (TTU) 46

2016 – Caitlyn Passalaqua (Rosedale) 47 – Brittany Gray (Heyfield) 36 – Rebecca Fromberg (TTU) 36


D Grade Best & Fairests

North Gippsland Netball Association D Grade commenced in 1999

1999 – Casey Gannon (Heyfield) – R/up – Bethina Edmanson (Churchill)

2000 -

In 2001 the North Gippsland Football League amalgamated with the North Gippsland Netball Association to form the North Gippsland Football Netball League.

2001 – Cath Hutchinson (Churchill) 97 – Nicole Uren (Traralgon Tyers United) 96

2002 – Kristie Ralph (Heyfield) 101 – Marnie Peterson (Churchill) 98

2003 – Megan Stone (Heyfield) 106 – Amelia Dickson (Traralgon Tyers United) 104

2004 – Michelle Robin (Churchill) 82 – Emma Flemming (Sale City) 80

2005 – Kimberly Pollard (Cowwarr) 117 – Emma Hemphill (Gormandale) 113

2006- Emma Beaton (Cowwarr) 117 – Jess Ivey (Gormandale) 84

2007- Lauren Greaves (Cowwarr) 98 – Tayla Loprese (Glengarry) 95

2008 – Melissa Nicola (Cowwarr) 87 – Tanya Cake (Gormandale) 84

2009 – Hayley Bermingham (Glengarry) 98 – Chelsea Lee (Churchill) 91

2010 – Jenny Foat (Woodside) 89 – Sophie Johnston (Cowwarr) 76

2011 – Jenny Foat (Woodside) 87 & Jaclyn Quinn (Churchill) – Ieisha Scott (TTU) 63

2012 – Narelle Parsons (Glengarry) 99 – Ellie Kennedy (Cowwarr) 93

2013 – Tayla Pendlebury (Gormandale) 55 – Vanessa Banik (Woodside) 48

2014 – Tayla Pendlebury (Gormandale) 57 – Kylie Oborne (Gormandale) 40

2015 – Emily Hutchinson (Churchill) 48 – Madelaine Rodwell (Sale City) 45

2016 – Kelly Smithson (Glengarry) 54 – Lara MacDonald (Sale City) 48


U16 &17&U Best & Fairests

North Gippsland Netball Association U16 Best & Fairest

1972 – Lillian Miller (Newry) – R/up Mandy Coridas (Maffra Rovers) & Nola Missen (G’dale)

1975 – Jenny Potter (Heyfield) – R/up Audrey Logan (Rosedale)

1976 – Robyn Gallatly (Newry) – R/up Denise Lehman (Heyfield)

1977 – Belinda Black (Heyfield) – R/up Sue Sunnus (Rosedale) & Deddie Brideson(Boisdale)

1995 – Michelle Venturoni (Gormandale) – R/up Leanne Bland (Glengarry)

North Gippsland Netball Association U17 Best & Fairest

1996 – Equal B&F Leanne Bland (Glengarry) & Sarah Kelly (Heyfield)

R/up – Erin Wilson (Glengarry)

1997 – Staci Ward (Rosedale) – R/up – Allison Bayley (Gormandale)

1998 – U17 Competition went into recess

The 17&U Competition commenced in 2009

2009 – Kristy Mayne (Rosedale) 99 – Meg Graham (Heyfield) 89

2010 – Sarah Mayman (Rosedale) 99 – Lauren Lowe (Sale City) 84

2011 -Taryn Cunningham (Bois/Briag) 131 – Emily Whitty (Glengarry) 99

2012 – Chloe Riseley (Heyfield) 96 – Megan Harrison (Rosedale) 94

2013 – Karen Moloney (Sale City) 70 – Jaime Lauria (Gormandale) 44

2014 -

2015 – Chloe Riseley (Heyfield) 62 – Annabelle Lamb (Sale City) 60

2016 – Emma Grunwald (Rosedale) 64 – Chelsea Laidlaw (Churchill) 44


U14 & 15&U, U12 & 13&U Best & Fairest

North Gippsland Netball Association U14’s & U15’s & 15&U

1972 -Dianne Timbs (Rosedale)- R/up T.O’Brien (Newry) & L.Osborne (Rosedale)

1973 – M.Frankland (Gormandale) – R/up M.Harkin (Cowwarr)

1975 – S.Sunnos (Rosedale) – R/up G.Harkin (Cowwarr)

1976 – Judy Gunstone (Rosedale) – R/up Vivian Teder (Hey) & Carol Sundermann (Hey)

1977 – Maureen Felmingham (Heyfield) – R/up Terry Allan (Boisdale)

1995 -Lauren Nicholson (Glengarry) – R/up Kelly Bedggood (Heyfield)

1996 – Kate Johnston (Cowwarr) – R/up Lauren Nicholson (Glengarry)

1997 – Emily Johnson (Nambrok) – R/up Kate Johnston (Cowwarr)

1998 – Rikki Ferguson (Heyfield) – R/up Kate Johnston (Cowwarr)

1999 – Emily Johnston (Nambrok) – R/up Eliza Morris (Heyfield)

North Gippsland Netball Association U12’s & U13’s & 13&U

1975 -B.Harkin (Cowwarr) – R/up P.Kennedy (Heyfield)

1976 – Jenny Kennedy (Heyfield) – R/up Jakie Green (Rosedale)

1977 – Bernie Harkin (Cowwarr) & Jenny Beha (Heyfield) -R/up Anita Trobovich (Hey)

1995 -Eliza Morris (Heyfield) – R/up Emily Johnson (Nambrok)

1996 – Emily Johnston (Nambrok) – R/up Eliza Morris (Heyfield)

1997 – Kiera Guareschi (Rosedale) – R/up Caroline Raymond (Rosedale)

1998 – Eleanor Aitken (Gormandale) – R/up Marnie Peterson (Churchill)

1999 – Casey Ralph (Heyfield) – R/up Eleanor Aitken (Gormandale)

2015 – Jaz Schellen (Heyfield) 72 – R/up Georgie Banik (Woodside) Jade Begovic (Sale City) 58

2016 – Chloe Finn (Yarram) 70 – R/up Jasmine Schellen (Heyfield) 68